Radzenie sobie z niepokojem w ciąży może być trudnym doświadczeniem. Niektóre przyszłe matki martwią się o zdolność swojego organizmu do donoszenia ciąży, o wynik prenatalnych badań medycznych lub o kwestie płodności. Znalezienie przyczyny niepokoju może pomóc zmniejszyć uczucie stresu i zmartwień. Na szczęście większość ciąż kończy się bezpiecznym urodzeniem zdrowego dziecka. Możesz również nauczyć się technik relaksacyjnych i zająć się hobby łagodzącym stres, aby pomóc zmniejszyć uczucie niepokoju.
Możliwości leczenia lęku przedporodowego
Możliwości leczenia lęku przedporodowego i lęków ciążowych są różne i różnią się w zależności od ciężkości stanu. Podczas gdy łagodne przypadki mogą być traktowane przez techniki samopomocy oparte na CBT, inni mogą potrzebować pomocy specjalisty od zdrowia psychicznego. Opcje leczenia mogą obejmować terapię poznawczo-behawioralną, mindfulness, stosowaną relaksację i leki.
Kobiety cierpiące na lęk często doświadczają nieprzyjemnych myśli i zachowań. Zachowania te mogą obejmować unikanie pewnych czynności lub wykonywanie pewnych zadań w celu uniknięcia nieprzyjemnych uczuć. Mogą one również unikać poddawania się pewnym testom lub badaniom krwi w ogóle. Jeśli doświadczasz lęku w ciąży, powinnaś jak najwcześniej szukać pomocy. Twoja położna lub lekarz nie będą Cię osądzać ani dawać Ci w kość – skupią się na znalezieniu rozwiązania, które sprawi, że poczujesz się lepiej.
Lęk w ciąży jest powszechny i może dotyczyć każdego etapu ciąży. W rzeczywistości szacuje się, że 1 na 10 kobiet w ciąży cierpi na jakąś formę lęku w pewnym momencie. Objawy lęku mogą być łagodne, lub mogą być poważne i prowadzić do depresji, a nawet depresji poporodowej.
Na szczęście istnieje wiele profesjonalnych i wspólnotowych zasobów dostępnych do wspierania nowych matek podczas i po ciąży. Należą do nich osoby zajmujące się zdrowiem psychicznym, doule poporodowe, konsultanci laktacyjni, wspólnoty wyznaniowe i linie kryzysowe. Usługi te różnią się w zależności od społeczności, a wiele z nich jest dostępnych online.
Jeśli doświadczasz silnego lęku, leki mogą być skuteczną opcją leczenia. Należy jednak omówić z lekarzem ryzyko i korzyści związane z przyjmowaniem leków w ciąży. Twój lekarz przepisze najbezpieczniejsze leki i odpowiednią dawkę dla Twojego stanu. Należy również uważać, aby nie zaprzestać przyjmowania leków bez konsultacji z lekarzem, ponieważ może to spowodować zagrożenia dla zdrowia.
Lęk w ciąży może być leczony za pomocą kilku różnych opcji terapeutycznych. Na szczęście większość kobiet jest już zaangażowana w system opieki zdrowotnej i ma dostęp do zasobów, które mogą im pomóc. Z odpowiednim wsparciem, mogą być proaktywne w dbaniu o siebie i swoje dzieci. Wybór odpowiedniej opcji leczenia może być trudny, ale nigdy nie jest za późno, aby szukać profesjonalnej pomocy.
Terapia poznawczo-behawioralna
Terapia poznawczo-behawioralna w radzeniu sobie z lękiem ciążowym polega na zajęciu się lękiem związanym z ciążą. Chociaż jest to naturalna reakcja na zmieniające się środowisko, nieleczony lęk może prowadzić do fizycznego i psychicznego stresu. Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego lęk jest definiowany jako „uczucie napięcia lub zmartwienia spowodowane przez różne stresujące lub zagrażające wydarzenia”, a także „podwyższony poziom napięcia ciała lub stresu”. Zaburzenia lękowe podczas ciąży wiążą się z kilkoma niepożądanymi rezultatami, w tym z podwyższonym ciśnieniem krwi, nudnościami i wymiotami oraz depresją. Depresja jest częstym zaburzeniem psychicznym podczas ciąży i wiąże się z wieloma objawami, w tym utratą zainteresowania czynnościami i uczuciem smutku. W ciężkich przypadkach może nawet prowadzić do myśli samobójczych.
Terapia poznawczo-behawioralna w radzeniu sobie z lękiem podczas ciąży może być pomocna dla kobiet, które doświadczają lęku i depresji podczas ciąży. Badania wykazały, że terapia poznawczo-behawioralna może zmniejszyć lęk i stres, a także może poprawić wzorce radzenia sobie i wyniki zdrowotne. Badacze opracowują obecnie interwencję dotyczącą radzenia sobie z lękiem ciążowym, która może być stosowana w warunkach szpitalnych.
Terapia poznawczo-behawioralna dla radzenia sobie z lękiem w ciąży skupia się na pomaganiu kobiecie w ciąży w opanowaniu sztuki zarządzania stresem poprzez techniki relaksacyjne i strategie rozwiązywania problemów. Dodatkowo terapia ta uczy ciężarną kobietę jak zaakceptować i tolerować niepewność związaną z ciążą. Wykorzystując podejście mindfulness, terapia zachęca kobietę do życia w chwili obecnej i akceptacji swoich uczuć.
Terapia poznawczo-behawioralna okazała się również skuteczna w leczeniu zaburzeń lękowych u kobiet doświadczających niepłodności. Kilka badań pokazuje, że CBT znacząco zmniejsza lęk u kobiet w ciąży. Na przykład w badaniu Hamzeh Poor stwierdzono, że uczestnicy mieli znacznie niższy poziom lęku w grupie CBT niż ci, którzy otrzymali standardowe leczenie.
Oprócz rozwiązywania problemu lęku i depresji w ciąży, terapia poznawczo-behawioralna pomaga również poprawić jakość porodu matki. Badania pokazują, że terapia poznawczo-behawioralna może zmniejszyć ryzyko asfiksji noworodka. Naukowcy wykazali również, że terapia poznawczo-behawioralna może poprawić występowanie depresji poporodowej u kobiet, które mają zaburzenia lękowe.
Psychofarmakologia
Dostępność psychofarmakologii pomagającej kobietom w radzeniu sobie z lękiem ciążowym szybko się rozszerza. Psychoterapia może być dostosowana do specyficznych lęków lub obaw poszczególnych kobiet. Ponadto, wieloaspektowa interwencja może być dostosowana do obaw całej rodziny. Jest to szczególnie przydatne dla kobiet czarnych i latynoskich, ponieważ familizm jest kulturowym źródłem odporności podczas ciąży.
Autorzy tego badania przeprowadzili półstrukturalne wywiady z kluczowymi informatorami z kobietami o niskich dochodach i ich dostawcami usług medycznych. Pytali kobiety o ich doświadczenia z psychofarmakologią i czynniki, które kierowały ich decyzjami. Ustalenia te są niespójne, ale mogą odzwierciedlać szerszy kontekst.
Interwencje psychofarmakologiczne dotyczące lęku w ciąży nie były preferowane przez wszystkie pacjentki. Pacjentki nie wiedziały, jak rozważyć korzyści i ryzyko związane z leczeniem przeciwdepresyjnym. Ponadto obawiały się negatywnego piętna, które wiąże się ze stosowaniem leków przeciwdepresyjnych w czasie ciąży. Ponadto większość kobiet, które odmówiły rozpoczęcia leczenia, nie szukała innego świadczeniodawcy ani nie starała się uzyskać więcej informacji na ten temat. Ponadto informacje, które otrzymywały, były niskiej jakości i niespójne.
ACOG zaleca wykonywanie badań przesiewowych u kobiet w ciąży w kierunku lęku i depresji. Jednak tym badaniom przesiewowym musi towarzyszyć odpowiednia kontynuacja. Personel kliniczny powinien być przygotowany do rozpoczęcia terapii medycznej lub w razie potrzeby skierowania kobiety do ośrodków zdrowia behawioralnego. Ponadto powinny istnieć systemy umożliwiające śledzenie postępów pacjentki po postawieniu diagnozy.
Psychoterapia jest zazwyczaj interwencją pierwszego rzutu dla kobiet doświadczających lęku przed ciążą. Badania wykazały jednak, że lęk przed ciążą może negatywnie wpływać na rozwój dziecka, prowadząc do niskiej masy urodzeniowej i niekorzystnych wyników. Ponadto American College of Obstetricians and Gynecologists zaleca ocenę ryzyka i korzyści z psychoterapii przed zaleceniem leków. Wyniki wskazują, że psychofarmakologia może być stosowana w celu poprawy zdrowia psychicznego i fizycznego kobiet.
Mindfulness podczas ciąży
Praktykowanie mindfulness podczas ciąży może zmniejszyć stres i niepokój związany z ciążą. Może również zwiększyć pozytywne emocje. Niepokój może powodować u kobiety trudności z koncentracją, uczucie pobudzenia, a nawet kłopoty ze snem. Może mieć również negatywny wpływ na jej partnera.
Jedną z korzyści płynących z mindfulness podczas ciąży jest to, że tworzy ona świadomość chwili obecnej, co przyniesie korzyści matce i dziecku. Ponadto zmniejszy ryzyko niskiej wagi urodzeniowej i przedwczesnego porodu. Wcześniaki mają wysokie ryzyko problemów ze wzrokiem, słuchem i rozwojem. Mindfulness w czasie ciąży może pomóc zmniejszyć lęk i obniżyć wagę urodzeniową.
W jednym z badań stwierdzono, że kobiety praktykujące mindfulness w czasie ciąży rzadziej angażowały się w zachowania takie jak unikanie i dysocjacja. Unikanie i dysocjacja są powiązane z zaburzeniami stresu pourazowego. Badacze sprawdzili poziom mindfulness u kobiet w 22 tygodniu ciąży. Stwierdzili, że kobiety z wyższymi wynikami trait mindfulness rzadziej doświadczały negatywnych objawów podczas ciąży i porodu.
Badanie to zostało przeprowadzone na małej podpróbie kobiet, które brały udział w badaniu HAPPY. Próba składała się z 1225 kobiet. Uczestniczki wypełniły dwa kwestionariusze. Różniły się one poziomem wykształcenia matek i wiekiem ciążowym w momencie porodu. Stąd wielkość efektu była niewielka.
Badacze stwierdzili, że mindfulness w czasie ciąży zmniejszał ryzyko depresji poporodowej i zwiększał pozytywne odczucia w czasie ciąży. Chociaż wyniki są wstępne, badanie to ujawnia obiecujące rezultaty. Sugeruje również, że trening mindfulness może zmniejszyć stres i niepokój podczas ciąży. Ponadto może pomóc kobietom radzić sobie ze stresem i niepokojem związanym z porodem.
Badania wykazały, że wysoki poziom stresu może prowadzić do problemów fizycznych, w tym wysokiego ciśnienia krwi i chorób serca. Dodatkowo, stres może zwiększyć szanse na przedwczesny poród i niską masę urodzeniową dzieci. Ponadto, kobiety w ciąży są podatne na zmiany nastroju, ponieważ ich hormony ulegają zmianie. Wahania nastroju mogą utrudnić radzenie sobie ze stresem.
Jeśli doświadczasz objawów stresu lub niepokoju podczas ciąży, ważne jest, abyś poszukała profesjonalnej pomocy. Twój dostawca usług medycznych zaoferuje Ci wskazówki i edukację na temat zdrowego zarządzania stresem. Może on również pomóc Ci ocenić, czy masz jakieś inne problemy, które mogą przyczyniać się do niepokoju w ciąży.