Jako rodzic możesz się zastanawiać: Jak noworodek widzi świat? Twój noworodek zacznie widzieć świat tak jak Ty w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia. W tym artykule przyjrzymy się ostrości widzenia, postrzeganiu głębi, postrzeganiu kolorów oraz koordynacji oko-ręka. Oczy Twojego noworodka wkrótce będą przewyższać Twoje pod względem głębi i wyrazistości, a jego rozpływająca się w sercach ciekawość sprawi, że oniemiejesz.
Ostrość widzenia
Powszechnie stosowaną metodą oceny ostrości widzenia u noworodków jest TAC, która wykorzystuje eye-trackery do pomiaru kierunku patrzenia. Metoda ta nie jest złotym standardem i opiera się na subiektywnej ocenie kierunku patrzenia dziecka. Istnieje kilka zwalidowanych testów do określania ostrości wzroku u noworodków, w tym test Landolta C, zatłoczona wersja LEA oraz wykres Bailey-Lovie. Symbol LEA jest preferowanym optotypem o dobrej wiarygodności testowej i równej rozróżnialności.
Ostrość wzroku u noworodków szacuje się na około 0,005-0,015. Jest to poziom, na którym noworodki po raz pierwszy rozpoznają pierś matki. W 7-10 miesiącu życia dziecko będzie w stanie rozróżnić narysowane obrazy, w tym kształty geometryczne. Do 2 – 3 roku życia dziecko będzie w stanie rozróżniać przedmioty o różnych kształtach, a pełna percepcja kształtów ma miejsce w latach szkolnych.
Postrzeganie głębi
Ludzkie niemowlęta wykazują zdolność do postrzegania głębi poprzez wykorzystanie różnych wskazówek dotyczących głębi, takich jak rozbieżność siatkówki i względna wielkość. We wczesnych stadiach rozwoju niemowlęta wykazują niewielki lub żaden lęk przed wirtualnymi kroplami. Jednak ich strach zmienia się, gdy osiągają wiek 9 miesięcy. Zmiana ta może być spowodowana ich rozwijającą się percepcją głębi. Ale jak rozwija się percepcja głębi u noworodków? Oto kilka ważnych szczegółów dotyczących tego, jak kształtuje się percepcja głębi u niemowląt.
Aby niemowlęta mogły postrzegać głębię, oko jest w stanie odróżnić obiekty znajdujące się bliżej obserwatora od tych, które znajdują się dalej. Jednak oczy niemowląt nie poruszają się w tym samym kierunku, co oczy dorosłych lub starszych dzieci. Tylko przez połowę czasu oczy noworodków poruszają się w tym samym kierunku. Ponadto można zaobserwować, że kontrola mięśni oczu jest związana z postrzeganiem głębi. Badanie to pokazuje, że zdolność noworodka do postrzegania głębi nie jest wrodzona, lecz nabyta na podstawie doświadczenia.
Percepcja kolorów
Zarówno u niemowląt, jak i u dorosłych czystość kolorymetryczna i preferencje są powiązane, choć nie zawsze na tym samym poziomie. Noworodki preferują bodźce, które są bliskie ich poziomowi wykrywalności, podczas gdy dorośli mają tendencję do preferowania tych, które są nieco mniej nasycone. Związek między wykrywalnością a preferencjami nie jest jednak statyczny, ponieważ istnieje duża różnica między bodźcami niebieskimi i fioletowymi a innymi kolorami. Nie wydaje się jednak, aby istniała twarda i szybka reguła rządząca postrzeganiem kolorów przez niemowlęta.
Zdolność postrzegania kolorów u noworodków rozpoczyna się około 2-4 miesiąca życia, ale niemowlęta wciąż rozwijają umiejętność rozróżniania odcieni zieleni i czerwieni. Możesz wspierać rozwój percepcji kolorów u dziecka, wystawiając je na działanie jasnych, żywych kolorów. Mogą również preferować kolory podstawowe lub bardziej stonowane odcienie. Do czasu ukończenia piątego miesiąca życia widzą większość kolorów.
Koordynacja wzrokowo-ruchowa
Koordynacja wzrokowo-ruchowa jest kluczową umiejętnością dla Twojego noworodka, ponieważ umożliwia mu badanie otoczenia. Po urodzeniu dzieci nie widzą głębi, ale potrafią postrzegać kolory. W wieku około sześciu miesięcy niemowlęta zaczynają odkrywać koordynację wzrokowo-ruchową i zaczynają kojarzyć ruch i hałas ze swoimi rękami. W związku z tym rozwój koordynacji oko-ręka jest ważnym kamieniem milowym w pierwszym roku życia dziecka.
Mózg i oczy rozwijają się razem, aby umożliwić widzenie. Oczy dziecka współpracują ze sobą w celu śledzenia obiektów i są w stanie skupić się na twarzach w wieku 8 tygodni. Potrzeba kilku miesięcy, aby oczy pracowały jako zespół, ale w wieku ośmiu tygodni są w stanie zacząć śledzić poruszające się obiekty. Mogą nawet skupić się na przedmiotach i twarzach z pomocą rąk. W miarę rozwoju dziecka, rozwój koordynacji oko-ręka jest kluczowy dla jego przyszłości.
Postrzeganie ruchu
Badania na ludzkich noworodkach wykazały, że potrafią one wykrywać elementarne wskazówki dotyczące ruchu. Ogólnie rzecz biorąc, noworodki oceniają obiekty, których prędkość zmieniła się bez zewnętrznej przyczyny, jako ożywione. Obiekty, które stosunkowo szybko zmieniają prędkość są postrzegane jako ożywione. Z kolei gwałtowne zwalnianie sprzyja postrzeganiu ożywienia w mniejszym stopniu niż nagłe przyspieszanie. Chociaż te odkrycia sugerują, że percepcja ruchu może być wczesnym etapem rozwoju, nie wyjaśniają one w pełni, jak noworodki podejmują decyzje dotyczące ruchu.
Percepcja ruchu u noworodków była ostatnio badana pod kątem możliwości wpływania na wczesny rozwój. Naukowcy badali wrażliwość noworodków na bardzo wolny i szybki ruch. Stwierdzili, że ich wrażliwość wzrastała wraz z upływem czasu, a bardzo powolny ruch był porównywalny z tym, który odczuwali dorośli wkrótce po urodzeniu. Postrzeganie ruchu u noworodków dostarcza wskazówek dotyczących rozwoju ludzkiej wrażliwości na ruch. Konieczne są jednak dalsze badania, by ustalić, czy zdolność niemowląt do rozróżniania obiektów na podstawie ich ruchu jest wynikiem specyficznego rodzaju bodźca.