W tym artykule wyjaśnię, jak karmić nowego szczeniaka, od formuły do kleiku. Poruszam również temat karmy w puszkach. Aby ten artykuł był jeszcze bardziej pomocny, omówię różne rodzaje pokarmów, które może jeść Twój nowy szczeniak. Następnie omówię, ile jedzenia powinien zawierać każdy rodzaj karmy. Omówię również jak często należy karmić szczenięta.
Niniejszy artykuł jest wynikiem naszej kooperacji z nicebaby.pl
Karmienie nowo narodzonego szczeniaka
Jak zapewne wiesz, karmienie nowo narodzonego szczeniaka jest jedną z najbardziej kluczowych części wychowania zdrowego zwierzęcia. Chociaż możesz mieć pokusę, aby karmić szczeniaka formułą, nie jest ona pełnym substytutem mleka matki. Formuły dla szczeniąt nie zawierają również ważnych składników odżywczych, których potrzebuje Twój szczeniak, aby rosnąć i rozwijać się normalnie. Oto kilka pomocnych wskazówek, które ułatwią Ci pracę:
Nowonarodzone szczenię nie może ssać ani połykać bez karmienia. W konsekwencji dochodzi do odwodnienia i nie otrzymuje wystarczającej ilości przeciwciał wzmacniających układ odpornościowy. Powoduje to wiele problemów zdrowotnych. Trudno jest również karmić szczenię, jeśli temperatura jego ciała jest zbyt niska, ponieważ nie może ono ssać. Kiedy podniesiesz swoje nowo narodzone szczenię, będzie ono wydawało się uszczypnięte. Należy również sprawdzić dziąsła. Powinny być one wilgotne w dotyku.
Karmienie szczenięcia formułą
W ciągu pierwszego tygodnia szczenię potrzebuje około trzynastu ml odtworzonej formuły na sto g masy ciała, choć liczba ta może być wyższa, jeśli zwierzę należy do małej rasy zabawek. Szczeniętom należy podawać formułę sześć razy dziennie, a przed karmieniem należy ją ogrzać do temperatury 38oC. Postępuj zgodnie ze wskazówkami producenta dotyczącymi przygotowania formuły i upewnij się, że butelka jest czysta przed podaniem jej szczeniakowi.
Alternatywnie, doświadczony opiekun może użyć rurki do karmienia niemowląt, aby podać szczeniakowi formułę. Rurkę należy umieścić w żołądku szczenięcia na wysokości ostatniego żebra. Należy ją delikatnie wprowadzić do żołądka szczenięcia, a nie do jego tchawicy. W obu przypadkach ważne jest, aby uniknąć ssania lub aspiracji powietrza podczas karmienia szczeniaka. Rurka do karmienia za pomocą strzykawki jest znacznie bezpieczniejszą alternatywą, ale wymaga zaawansowanego przygotowania.
Karmienie szczeniaka kleikiem
Dobrym sposobem karmienia noworodka jest samodzielne przygotowanie kleiku dla szczeniaka. Ten przepis jest prosty i wykorzystuje płatki ryżowe, które są znane z tego, że przyciągają szczenięta. Wystarczy wymieszać dwie filiżanki wysokiej jakości suchej karmy z 2,5 filiżankami gorącej wody. Po wymieszaniu, możesz podać kleik swojemu szczeniakowi. Upewnij się, że jest on gładki i kremowy, i użyj blendera, aby jeszcze dokładniej go zmiksować.
Konsystencja kleiku jest podobna do konsystencji płatków dla niemowląt, a zwiększanie jego ilości co tydzień jest zalecane dla zdrowego szczeniaka. Najlepiej też podawać szczeniakowi wysokiej jakości suchą karmę. Konsystencja stanie się bardziej spójna wraz z wiekiem szczeniaka. W ciągu pierwszych kilku tygodni konsystencja powinna być podobna do konsystencji płatków dla niemowląt. W miarę wzrostu szczenięcia konsystencja powinna stawać się coraz gęstsza.
Karmienie szczeniaka karmą z puszki
Canidae produkuje wysokiej jakości markę karmy dla psów w puszkach. Jest ona produkowana wyłącznie dla szczeniąt i jest zgodna z normami AAFCO, co oznacza, że zawiera odpowiednią ilość składników odżywczych dla rosnącego organizmu szczenięcia. Karma dla szczeniąt może być również mieszana z karmą, jeśli wolisz. Odmiany w puszkach są zazwyczaj wolne od sztucznych konserwantów i kolorów, więc Twój szczeniak nie będzie miał żadnych szkodliwych dodatków.
Oprócz smaku, karma w puszkach ma również korzyści zdrowotne dla Twojego szczeniaka, zwłaszcza jeśli nie ma Cię w domu, aby nadzorować karmienie zwierzęcia. Świeża karma w puszce jest łatwiejsza do strawienia dla młodego szczeniaka. Karma w puszkach może być również korzystna dla psów, które straciły zęby lub mają problemy stomatologiczne. Kibel może być trudny do przeżucia, więc proces jego jedzenia może być bolesny. Natomiast karma w puszkach nie wymaga lub wymaga niewielkiego trawienia w jamie ustnej, co sprawia, że jest znacznie łatwiejsza dla układu pokarmowego i zębów szczeniaka.