Noworodki robią kupę co dzień lub dwa, ale jak często naprawdę robią kupę? Dzieje się tak dlatego, że odruch żołądkowy u noworodków, czyli „opróżnianie jelita grubego”, nie jest jeszcze w pełni dojrzały. Dlatego mogą one oddawać wypróżnienie za każdym razem, gdy spożywają mleko. Niektóre noworodki robią nawet kupę po każdej sesji karmienia. W miarę rozwoju układu pokarmowego, z wiekiem można spodziewać się większej ilości kupy.
Z przyjemnością dzielimy się materiałem, który powstał dzięki współpracy z babyboss.pl
Kupa dziecka
Jak często noworodek robi kupę? Ważne jest, aby nie porównywać częstotliwości robienia kupy przez Twoje dziecko z innymi noworodkami. Podczas gdy większość dzieci robi kupę raz dziennie, inne mogą spędzić kilka dni bez wypróżnienia. Podczas gdy noworodki robią kupę po każdym karmieniu, niektóre dzieci nie robią kupy w ogóle przez kilka pierwszych dni życia. Jeśli Twoje dziecko jest nadal karmione piersią, nie powinno to być powodem do niepokoju. Jeśli Twoje dziecko jest nadal karmione piersią, powinnaś sprawdzić częstotliwość wypróżnień u swojego pediatry.
Kupa noworodka może mieć różny kolor. Zazwyczaj jest żółta lub musztardowa, ale jasnożółta kupa może być oznaką pewnych problemów. Jasnożółta kupa może być spowodowana lekami lub pokarmem, który jadła mama. Szara kupa może być wynikiem pokarmów stałych lub może wskazywać na problem z pęcherzykiem żółciowym lub wątrobą. Jeśli zauważysz kupę pomiędzy nimi, jest to wskazówka, że Twoje dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości składników odżywczych.
Jeśli Twoje dziecko ma żylastą kupę, może to być spowodowane ząbkowaniem lub przeziębieniem. Czasami jest to spowodowane zbyt dużą ilością mleka matki, lub dziecko karmione mlekiem modyfikowanym może mieć alergię. Jeśli dziecko nie zrobi kupy po 24 godzinach, czas odwiedzić pediatrę. Częsta kupa może być również oznaką poważnej choroby, np. biegunki.
Oprócz sprawdzania częstotliwości robienia kupy, rodzice powinni zwrócić uwagę na jej kolor i konsystencję. Biała kupa dziecka jest dobrym znakiem wirusa żołądkowego, natomiast żółta to oznaka biegunki lub odwodnienia. Kupa dziecka może również wskazywać na problemy z nerkami lub wątrobą. Ważne jest, aby regularnie obserwować kupę dziecka, aby móc rozpoznać wszelkie choroby.
Kolor kupy
Kupa noworodka jest zazwyczaj musztardowo żółta. Ale Twoje dziecko może mieć jasnożółty kolor kupy po podaniu mu stałego pokarmu. Może to być efekt uboczny przyjmowanych przez dziecko leków lub czegoś, co zjadła matka. Podobnie, kupa o szarym kolorze może być wynikiem podania stałego pokarmu. Podczas gdy kolor kupy Twojego dziecka nie musi wskazywać na nic poważnego, może wskazywać na problem z wątrobą lub pęcherzykiem żółciowym.
Nie możesz oczekiwać, że Twoje nowe dziecko zrobi kupę tylko raz, ale wypróżnienia noworodka mogą być mylące. Oprócz konsystencji i koloru, kupa niemowlęcia może się drastycznie różnić z dnia na dzień. Aby pomóc Ci zidentyfikować normalną kupę, czytaj dalej, aby odkryć kolory i tekstury kupy noworodka. Ważne jest abyś pamiętała, że kupa noworodka zmienia się drastycznie w ciągu pierwszych kilku miesięcy, więc nie chcesz spędzać zbyt wiele czasu martwiąc się o nią.
Kiedy dziecko robi zieloną kupę, zazwyczaj nie ma się czym przejmować. Może to być spowodowane czymś, co Twoje dziecko zjadło, witaminą lub lekiem, lub może to być nawet oznaka wirusa. Twój pediatra pomoże Ci ustalić dokładną przyczynę zielonego koloru. Oprócz przyczyn wymienionych powyżej, zielona kupa jest powszechna u dzieci, które często zmieniają piersi. Jeśli Twoje dziecko często zmienia piersi, może to być również efekt uboczny mleka o niższej zawartości tłuszczu. Karmienie piersią do momentu, aż dziecko wypróżni się z piersi, jest dobrym sposobem, aby zapobiec oddawaniu przez dziecko jasnozielonych stolców.
Kolor kupy Twojego dziecka może się zmieniać, gdy zaczyna ono jeść pokarmy stałe. Pokarmy stałe mają za zadanie uzupełnić mleko matki i mleko modyfikowane, które dziecko spożywa. Nie jest niczym niezwykłym, że kupa dziecka ma inny kolor niż mleko matki, zwłaszcza jeśli jest ono karmione wyłącznie piersią. Pierwszą oznaką spożywania pokarmów stałych są grudkowate stolce w pieluszkach. Kolor kupy noworodka zależy również od diety dziecka. Niektóre pokarmy będą czerwone lub niebieskie, inne mogą być zielone lub niebieskie.
Smółka w kupie
Smółka w kupie noworodka jest trudna do usunięcia. Ten czarny lub zielonkawy osad składa się z martwych komórek, śluzu, płynu owodniowego i innych materiałów, które dziecko spożyło w macicy. Ponieważ nie ma on zapachu, rodzicom może być trudno go zauważyć, dopóki nie jest za późno. Jednak gdy już wiesz, jak wygląda, możesz ułatwić sobie zadanie.
Pierwszym ruchem jelitowym noworodka jest smółka. Substancja ta jest zwykle ciemnozielona lub czarna i lepka. Noworodki mają smółkę w kupie przez kilka dni po urodzeniu. Stolce przejściowe mają kolor żółtozielony i będą zależały od diety noworodka. Jednak niektóre niemowlęta mają wiele wypróżnień dziennie lub do dwóch tygodni pomiędzy wypróżnieniami.
Zazwyczaj smółka zostanie oddana do 24 godzin po urodzeniu, a po tym czasie rzadziej. Jeśli jednak smółka nie zostanie oddana w ciągu 24 godzin, może to świadczyć o niedrożności jelit. Jeśli Twój noworodek oddaje smółkę przez dłuższy czas, powinnaś natychmiast zabrać go do lekarza. Może on wykonać różne testy, aby ustalić, czy smółka jest przyczyną przedłużających się wypróżnień.
Jeśli Twoje dziecko ma smółkę w płynie owodniowym przed urodzeniem, lekarz może zalecić umieszczenie rurki w tchawicy. Należy pamiętać, że smółka może spowodować zapalenie i zakażenie płuc. Dodatkowo, smółka w płucach może prowadzić do odmy opłucnowej, która może być trudna do ponownego napełnienia po urodzeniu. Ponadto, dziecko może mieć niebieski lub zielony odcień skóry.
Stolec przejściowy
To, jak często noworodek robi kupę, zależy od kilku różnych czynników. Ogólnie rzecz biorąc, noworodki robią kupę raz dziennie, ale może to być od trzech do czterech razy dziennie. Częstotliwość robienia kupy przez noworodka zależy od harmonogramu karmienia i układu pokarmowego dziecka. Więcej informacji uzyskasz od swojego pediatry. Jeśli Twoje dziecko nie wydaje się robić kupki regularnie, możesz spróbować śledzić częstotliwość oddawania stolca, aby upewnić się, że otrzymuje wystarczającą ilość pożywienia i nie cierpi na zaparcia.
Ważne jest, aby pamiętać, że częstotliwość wypróżnień noworodka jest całkowicie normalna. Stolce dzieci karmionych piersią są zazwyczaj mętne i żółte. Dzieci karmione piersią często robią kupę częściej, ale nie zawsze tak jest. Częstotliwość robienia kupy przez Twojego noworodka może się znacznie różnić od zwyczajów innych dzieci. Ważne jest, aby pamiętać, że po dwóch tygodniach życia noworodki mogą robić kupę częściej niż wtedy, gdy są karmione piersią.
Jeśli Twoje dziecko ma luźne stolce, najlepiej jak najszybciej zabrać je do pediatry. Mogą one świadczyć o alergii na pokarm lub białko mleka. Z kolei wodniste stolce mogą wskazywać na ząbkowanie lub zapalenie żołądka. Biegunka u niemowląt może być również oznaką infekcji przewodu pokarmowego. Powinnaś pić dużo wody i skontaktować się z pediatrą, jeśli Twoje dziecko ma biegunkę.
Kupa noworodka może mieć różny kolor, chociaż niektóre kolory nigdy nie są dobrym znakiem. Kupa noworodka ma swoją specjalną nazwę, smółka, jest zielonkawo-czarna i lepka. Dziecko będzie ją oddawać w ciągu pierwszych 24 godzin po porodzie. Po kilku tygodniach może też stać się częstsza i bardziej śmierdząca. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj więcej o częstotliwości i kolorze kupy noworodka.
Objawy zalegającej kupy
Objawy zalegającej kupy obejmują stopniowo wodnistą kupę, twardą konsystencję stolca i napiętą twarz. Może wystąpić lekkie krwawienie z rozciągniętych ścian odbytu. Jedną z przyczyn jest alergia na białko mleka. Jeśli Twoje dziecko ma stopniowo wodniste kupy po oddaniu smółki, możliwe, że cierpi na alergię na białko mleka. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, dziecko może mieć również wodniste, szare lub czarne wypróżnienia po oddaniu smółki.
Zaparcia nie są oznaką zalegającego dziecka, ale są wskaźnikiem choroby podstawowej. Choroba Hirschsprunga wpływa na jelito grube podczas rozwoju płodowego i sprawia, że stolce są trudne do oddania. Częstotliwość wypróżnień jest różna, więc nie jest to dobry wskaźnik. Inne oznaki zalegającego dziecka to uporczywe przeciąganie się i twardy, czerwony brzuch.